چگونه از لباس های جین مراقبت کنیم؟

به گزارش وبلاگ ساعت فانتزی، یکی از مسائل رایج لباس های جین این است که بعد از مدتی استفاده متوجه می شوید که لباس شما کم کم رنگ و لعاب اصلی خودش را از دست می دهد و کم رنگ می گردد. به هر حال بعد از مدتی استفاده، هر لباسی کهنه و رنگ ورو رفته می گردد ولی با در نظر گرفتن چند نکته می توانید دوام لباس های خود را بیشتر کنید و راه های مراقبت از لباس جین را یاد بگیرید.

چگونه از لباس های جین مراقبت کنیم؟

لباس های جین را باید چند وقت یک بار بشوییم؟

اولین نکته ای که در خصوص مراقبت از لباس جین باید بدانید این است که جین و ماشین لباس شویی زیاد با هم رابطه خوبی ندارند. این ویژگی به خاطر فرایند فراوری این پارچه است. در این فرایند رشته های پنبه با رنگی که ویژگی خاص لباس های جین است، ترکیب می شوند. به همین علت با هر بار شست وشو، متوجه می شویم که کمی از رنگ لباس رفته است.

یکی از برترین کارهایی که می توانید برای حفظ لباس های جین خود انجام دهید این است که آن ها را کمتر بشویید و تا جایی که می گردد مراقب باشید که کثیف نشوند. معمولا یک یا دو بار در ماه، شست وشوی لباس جین کافی است البته آن هم در شرایطی که لباس ها کثیف شده باشند یا بوی بدی گرفته باشند.

غیر از دفعات شستن لباس، نحوه شست وشوی آن هم اهمیت دارد. در ادامه در خصوص شست وشوی لباس جین با ماشین و با دست بیشتر بخوانید.

نکاتی درباره شست وشوی لباس جین در ماشین لباس شویی

یکی از برترین روش های مراقبت از لباس جین شست وشوی صحیح آن است. توصیه می گردد که تا جایی که امکان دارد لباس های جین را با دست بشویید. اما همواره این کار امکان پذیر نیست و به علت کمبود وقت مجبوریم از ماشین لباس شویی استفاده کنیم.

ماشین لباس شویی بیشتر از شست وشو با دست، لباس ها را در معرض خراب شدن قرار می دهد. اما با رعایت چند نکته می توانید عمر لباس های خود را بیشتر کنید.

آماده کردن لباس قبل از شستن

قبل از اینکه لباس جین را داخل ماشین لباس شویی بیندازید، باید آن را آماده کنید. مطمئن شوید که جیب های آن را خالی نموده اید. اگر لباس شما دکمه یا زیپی دارد، آن را ببندید. لباس های جین را به پشت برگردانید و سپس داخل ماشین لباس شویی بیندازید. با این کارها، اندازه فرسایش لباس بر اثر تماس مواد شوینده و برخورد با ماشین لباس شویی کم می گردد.

زمانی لباس را بشویید که به میزان کافی لباس داخل ماشین باشند. چون وقتی لباس کمی داخل ماشین لباسشویی هست، برخورد لباس به دیواره ها و در ماشین لباسشویی بیشتر می گردد.

از کدام برنامه شست وشو استفاده کنیم؟

ماشین های لباسشویی برنامه های متعددی برای شست وشو دارند و گاهی سردرگم می شویم که برای شست وشوی لباس باید از کدام برنامه استفاده کنیم. اگر به برچسب های روی لباس ها و خصوصا لباس های جین توجه کنید، معمولا توصیه های لازم برای شست وشو روی آن نوشته شده است.

برای برخی لباس ها باید از دمای حداکثر 40 درجه بهره ببرید و برای برخی لباس های دیگر حداکثر دمای 30 درجه. دمای آب ماشین لباس شویی را می توانید قبل از آغاز شست وشو تنظیم کنید. روی برخی از لباس ها نوشته شده که فقط با آب سرد بشویید.

در مجموع برترین توصیه ای که می توان برای لباس های جین کرد این است که آن را در آب سرد بشویید. پس اگر قرار است در ماشین لباسشویی فقط لباس جین بیاندازید، برترین انتخاب این است که آن را کلا با آب سرد بشویید. در غیر این صورت اگر لباس های دیگر هم داخل ماشین لباسشویی هست، از دمای حداکثر 30 درجه بهره ببرید.

اندازه استفاده از مواد شوینده هم اهمیت دارد. بهتر است که به جای پودر لباسشویی از مایع لباسشویی بهره ببرید. معمولا یک قاشق از این مایع برای شستن لباس کافی است. برعکس آن چه که در ظاهر به نظر می رسد، استفاده زیاد از مواد شوینده به جای اینکه لباس ها را تمیزتر کند، باعث آسیب زدن به لباس می گردد.

برای شست وشوی لباس از برنامه ای بهره ببرید که مدت زمان کوتاه تری دارد. بهتر است تعداد دفعات چرخش ماشین برای مرحله آبگیری آن بسیار کم باشد. حتی اگر امکان دارد بهتر است که از مرحله آب گیری لباس صرف نظر کنید. چرخش زیاد لباس داخل ماشین لباس شویی، سرعت خراب شدن و کهنه شدن آن را بیشتر می نماید.

چطور لباس جین را با دست بشوییم؟

همان طور که قبلا هم گفتیم، برترین راه برای شستن لباس های جین برای اینکه مدت بیشتری دوام بیاورند و ظاهر زیبای خود را حفظ نمایند، شستن آن ها با دست است.

شستن لباس با دست، در ابتدا سخت به نظر می رسد ولی لازم نیست ساعت ها وقت خود را صرف شستن و ساییدن لباس ها کنید. باید روش درست شستن لباس را یاد بگیرید. برای شستن لباس جین با دست این مراحل را طی کنید:

  • درست مثل شست وشوی لباس با ماشین، لباس ها را به پشت برگردانید تا اصطکاک روی لباس با دست و لگن و مواد شوینده کمتر گردد. سپس لباس را در آب ولرم خیس کنید. می توانید از لگن یا وان حمام بهره ببرید. اندازهی مواد شوینده مایع به آب اضافه کنید. اجازه دهید که لباس برای مدت یک ساعت در آب ولرم بماند.
  • بعد از یک ساعت لباس را به آرامی بشویید و آب بکشید. هیچ وقت لباس های خود را نچلانید. برای گرفتن آب لباس باید از روش های دیگری بهره ببرید. چلاندن لباس باعث چروک شدن بیش از حد و خراب شدن بافت پارچه می گردد.

نکاتی درباره شستن لباس جین

در مراحل شست وشو نکاتی وجود دارد که نباید نادیده بگیرید و در صورت فراموش کردن این نکته ها، لباس شما خیلی زود رنگ خود را از دست می دهد. برای اینکه رنگ لباس های جین شما برای مدت بیشتری دوام بیاورد حتما به این نکته ها توجه کنید:

  • موقع شستن لباس جین چه با دست چه با ماشین لباسشویی باید کوشش کنید تا جایی که امکان پذیر است، لباس ها چروک نشوند.
  • لباس های جین را با لباس های دیگر نشویید به خصوص اگر رنگ های تیره دارند یا اولین بار است که آن ها را می شویید.
  • لباس های جین خود را نشویید مگر تا زمانی که بوی بدی گرفته باشند یا آلودگی ها و لک های واضح داشته باشند.
  • به جای استفاده از نرم نماینده های پارچه، یک فنجان سرکه سفید داخل ماشین لباسشویی بریزید. این ماده همان تاثیر نرم نمایندگی را برای لباس دارد در حالی که باعث خراب شدن رنگ لباس هم نمی گردد.

اتو زدن و خشک کردن لباس

برای مراقبت از لباس جین، اتو کردن و خشک کردن لباس هم به میزان شستن آن اهمیت دارد. برای اینکه لباس های جین خود را کاملا درست و اصولی، بشویید و خشک و تمیز تحویل بگیرید، این نکات را هم به خاطر داشته باشید:

از هر روشی که در آن لباس ها برای خشک شدن چلانده می شوند یا می چرخند، اجتناب کنید. در نتیجه بهتر است که حالت آب گیری ماشین لباسشویی هم برای خشک کردن آن ها استفاده نکنید. برترین روش برای خشک کردن لباس جین با وزش باد و قرار دادن در معرض هوای تازه است.

دستگاه خشک کن یا برنامه های آبگیری ماشین لباسشویی، باعث چروک شدن لباس شما می گردد. اگر مجبورید از دستگاه خشک کن بهره ببرید، حتما لباس را پشت ورو کنید و از کمترین اندازه چرخش و حرارت برای خشک کردن بهره ببرید.

برای اینکه لباس ها را آویزان کنید تا خشک شوند، حتما گیره ها را به قسمت کمربند شلوار بزنید و از کمر آویزان کنید. بهتر است که لباس در معرض نور مستقیم نباشد چون باعث پریدن رنگ آن می گردد.

در خصوص اتو کردن هم باید دقت کنید که لباس را حتما از پشت پارچه اتو بزنید. کمترین دمای اتو را برای اتو کردن لباس های جین انتخاب کنید.

برای اینکه کمتر از اتو بهره ببرید، قبل از آویزان کردن لباس برای خشک کردن، تا جایی که می توانید آن را بتکانید. با این کار بیشتر چروک آن از بین می رود.

مراقبت از لباس جین با نگهداری صحیح در کمد

اگر می خواهید تمام زحمات شما برای شستن و اتو کردن لباس جین هدر نرود، به نحوه نگهداری آن در کمد هم توجه کنید.

برای آویزان کردن لباس در کمد از آویزهایی که شکل S دارند بهره ببرید. از آویزهایی که کلیپس و گیره دارند استفاده نکنید چون جای آن ها روی لباس می ماند.

اگر فضای کافی دارید بهتر است که لباس های جین را تا شده، داخل شلف نگهداری کنید.

جمع بندی

لباس های جین خیلی زود رنگشان را از دست می دهند و کهنه به نظر می رسند. با رعایت چند نکته می توانید عمر آن ها را بیشتر کنید. موقع شستن تا جایی که می توانید از حرارت بالای آب، چلاندن و ضربه زدن به لباس اجتناب کنید. برای مراقبت از لباس جین همواره لباس را پشت و رو کنید تا مواد شوینده و حرارت، مستقیما با روی پارچه در تماس نباشد. با این راهکارها برای مدت بیشتری می توانید لباس جین محبوب خود را بپوشید.

منبع: lookiero

منبع: دیجیکالا مگ

به "چگونه از لباس های جین مراقبت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از لباس های جین مراقبت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید