یادداشت یک خلبان، در این هواپیما جایی برای نشستن کرونا نیست!

به گزارش وبلاگ ساعت فانتزی، یک خلبان در یادداشتی به نقش حمل و نقل هوایی در انتشار ویروس کرونا پرداخته و نوشته است: در مورد حمل و نقل هوایی یکی از متهمان ردیف اول همه گیری این ویروس به شمار می آید.

یادداشت یک خلبان، در این هواپیما جایی برای نشستن کرونا نیست!

به گزارش، پس از به صدا درآمدن آژیر خطر شیوع کرونا در سطح دنیا، بار دیگر اهمیت تقویت راه های تدافعی در مقابل تهاجم ویروس ها و عوامل مخرب، بیش از پیش حس شد. ساختن سدی یکپارچه و قدرتمند در مقابل عوامل بیماری زا، به خصوص از اولین روز های آغاز انتقال ویروس، می تواند باعث شکسته شدن زنجیره انتقال این مهمانان ناخوانده گردد.

با توجه به صدور بلیت های بی شمار یک طرفه برای ویروس کرونا و دنیاگردی این مسافر شوم، حمل و نقل هوایی یکی از متهمان ردیف اول همه گیری این ویروس به شمار می آید. صنعتی که با توجه به جابه جایی وسیع و سریع مسافران، از مهم ترین صنایعی است که می تواند به سرعت، باعث گسترش ویروس ها و عوامل بیماری زا در سطح بین المللی گردد. با توجه به اینکه یکی از راه های اصلی شیوع بیماری ها، تماس فیزیکی با اشیا یا افراد آلوده است، لازم است که اقداماتی را در جهت بهبود عملکرد اشیا و سطوح مختلف برای مقابله با عوامل مخرب در جهت پیشگیری از اولین جرقه های یک فاجعه میکروبی انجام دهیم. از جمله اشیایی که در معرض تماس چندین باره از سوی مسافران در پرواز قرار دارند، جایگاه های هواپیما هستند که می توانند عاملی برای شیوع بیماری ها و سفر آن ها به دیگر نقاط کره زمین باشند؛ جایگاه هایی که قادرند محل تجمع بسیاری از عوامل مخرب محیط زیستی از جمله ویروس کرونا باشند.

با توجه به اینکه در پیرامون ما، شمار زیادی از میکروارگانیزم ها زندگی می نمایند که در صورت برهم خوردن تعادل این موجودات در طبیعت، می توانند سلامت بسیاری از انسان ها را تهدید نمایند و همچنین، با توجه به آزمون سخت این روز های دنیا در مقابل ویروس کرونا و احتمال تکرار این آزمون به اشکال دیگر در آینده، بهتر است که ما خود را برای مقابله با این شرایط آماده نموده و قبل از درمان، به فکر پیشگیری از شیوع عوامل بیماری زا باشیم.

از آن جایی که یکی از مؤثرترین عوامل ایجاد بیماری، انتقال آلودگی از سطوحی مانند جایگاه ها است، استفاده از نانو مواد می تواند در کاهش انتشار باکتری ها و ویروس ها، بسیار مؤثر باشد. طبق تحقیقات اجرا شده، جایگاه های نزدیک راهرو نسبت به جایگاه های کنار پنجره های هواپیما، دارای آلودگی بیشتری هستند که یکی از دلایل آن، تماس مکرر مسافران با این جایگاه ها موقع سوار و پیاده شدن از هواپیماست. فضایی که به علت تماس فیزیکی می تواند یکی از راه های سفر ویروس ها و عوامل بیماری زا به سرتاسر دنیا باشد.

بافت به کار رفته در جایگاه هواپیما، می تواند علاوه بر مهیا نمودن محیط مناسب برای رشد و تکثیر میکروب ها، سبب انتقال و شیوع انواع بیماری ها گردد و همچنین، بعضی از الیاف، مورد تجزیه بیولوژیکی میکروب ها قرار می گیرند که این موضوع، می تواند سبب تغییر رنگ و کاهش خواص مکانیکی الیاف شده و موجبات پوسیدگی آن را فراهم آورد. افزودن نانو مواد ضد میکروب در مرحله فراوری، علاوه بر بهبود عملکرد جایگاه ها در مقابله با عوامل بیماری زا، می تواند سبب بهبود کارایی از جمله استحکام آن ها شده و همچنین، موجب کاهش بوی نامطبوع ناشی از حضور میکروب ها بر جایگاه ها گردد. علاوه بر این، جایگاه ها را در برابر شست وشوی مکرر، مقاوم می نماید. بهره گیری از نانو مواد در مقایسه با شیوه های سنتی مبارزه با عوامل بیماری زا نظیر استفاده از مواد ضد عفونی نماینده بر روی سطوح مختلف، دارای اثر دراز مدت است، چراکه تأثیر مواد ضد عفونی نماینده، کوتاه مدت بوده و نیازمند استفاده مکرر و مداوم است و همچنین از جهت محیط زیستی، اثرات مخرب مواد شیمیایی را در پی ندارند.

استفاده از نانو مواد، علاوه بر داشتن عملکرد بالا و چندمنظوره و همچنین، داشتن نگاهی سبز به محیط زیست و حفظ منابع طبیعی و یاری به حرکت در جهت رسیدن به حمل و نقل هوایی پایدار و سبز، در آینده ای نه چندان دور، می تواند نقش پر اهمیت تری در پیشگیری از عوامل بیماری زا در صنعت هوانوردی به ویژه در خطوط هوایی ایفا نماید و به سدی مستحکم و یکپارچه در جهت مقابله با عوامل مخرب میکروبی مبدل گردد.

منبع: مهر

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "یادداشت یک خلبان، در این هواپیما جایی برای نشستن کرونا نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت یک خلبان، در این هواپیما جایی برای نشستن کرونا نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید