کشف بقایای کاخ باستانی مایاها

باستان شناسان با کاوش در بخش های شرقی مکزیک به بقایای کاخی بزرگی برخوردند که حدود هزار سال پیش توسط اشراف زادگان مایاها مورد استفاده قرار می گرفته است.

کشف بقایای کاخ باستانی مایاها

به گزارش خبرنگاران، ایسنا به نقل از رویترز نوشت: بقایای این کاخ عظیم که حدود 5 متر ارتفاع، 55 متر طول و 15 متر عرض دارد در شهر باستانی کوبولا که در نزدیکی شهر مدرن و توریستی کانکون واقع شده است، کشف شد.

  • مفاهیم: معماری مایا چیست؟
  • کشف شهر گمشده مایاها در گوآتمالا

طبق بیانیه ای که توسط موسسه ملی انسان شناسی و تاریخ مکزیک منتشر شده است، این کاخ باستانی برای دو دوره طولانی یعنی از 600 تا 1050 میلادی مورد استفاده قرار می گرفته است.

تمدن مایاها در بازه زمانی 250 تا 900 میلادی یعنی درست در زمان سلطه بر مناطقی که اکنون بخش هایی از مکزیک، گواتمالا، بلیز و هندوراس محسوب می شوند، به اوج خود رسیده بود.

این کاخ باستانی در بخشی از شهر باستانی کوبولا کشف شد که به عنوان یک محوطه باستانی شناسی متعلق به دوران پیش از هیسپانیک شناخته می گردد.

آلفردو بررا که یک باستان شناس است با انتشار ویدئویی رسمی اعلام کرد : این تازه آغاز کار است؛ ما اکنون در اول راه کشف یکی از بزرگ ترین بناهای این منطقه هستیم.

شهر باستانی کولوبا روابط تجاری مستحکمی با دیگر شهرهای مایا همچون اک بالام یا چیچن ایتزا داشت.

کاوشگران مکزیکی در کنار کشف این کاخ باستانی در تلاشند تا بقایای چهار بنای باستانی دیگر که در منطقه ای به اسم گروه سی واقع شده اند را نیز کشف نمایند. منطقه گروه سی که در میدان مرکزی شهر باستانی کولوبا واقع شده است، بخش هایی از یک محراب، دو ساختمان مسکونی و یک ساختار دایره ای شکل که گمان می رود اجاقی عظیم باشد را شامل می گردد.

متخصصان مرمت و بازسازی همچنین پروژه هایی برای درخت کاری در شهر باستانی کولوبا را درنظر گرفته اند تا این مکان تاریخی را از آسیب های طبیعی همچون سیل و نور خورشید حفظ نمایند.

مایاها یکی از بزرگ ترین تمدن های نیم کره غربی را که بخش های عظیمی از آمریکای مرکزی را دربرمی گرفت، به وجود آوردند. شهرهای متعلق به این تمدن معمولا شامل معابد هرمی شکل و ساختمان هایی با تخته سنگ های عظیم بود. زراعت و صنعت ساخت فولاد، سیستم های آبیاری ویژه و سیستم نوشتاری هیروگلیف از ویژگی های این تمدن بود.

اما تمدن مایاها در فاصله بین 800 تا 1000 میلادی به سرعت دچار افول شد که دانشمندان جنگ، آب و هوا، بیماری و سیاست را از عوامل موثر بر این رویداد می دانند. با این حال شهرهایی همچون چیچن ایتزا که خانه اکتشافات باستان شناسی زیادی است، بیش از دیگر شهرهای این تمدن پابرجا باقی ماندند.

منبع: همشهری آنلاین

به "کشف بقایای کاخ باستانی مایاها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بقایای کاخ باستانی مایاها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید