نمره وزارت بهداشت به اغذیه فروشان خیابان 30 تیر

به گزارش وبلاگ ساعت فانتزی، رییس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با هشدار نسبت سلامت غذاهای عرضه شده در کیوسک ها و ماشین هایی که بدون مجوز وزارت بهداشت اقدام به عرضه غذا می نمایند، گفت: اغذیه فروشی های خیابان سی تیر مثال خوبی از ساماندهی اغذیه فروشان کیوسکی و ماشینی است که در بازرسی ها نیز نمره قابل قبولی اخذ نموده اند.

نمره وزارت بهداشت به اغذیه فروشان خیابان 30 تیر

مهندس سیدرضا غلامی در گفت وگو با وبلاگ ساعت فانتزی، با اشاره به فعالیت شش هزار نیرو در حوزه بازرسی اماکن عرضه غذا، استخرها و واحدهای صنفی در سطح کشور گفت: این تعداد نیرو در ساعات اداری مشغول فعالیت هستند؛ البته در فصل تابستان با توجه به گرمای هوا، افزایش قابلیت فساد پذیری محصولات غذایی و ... با دستور ویژه ای این بازرسی ها از مکان هایی مانند آبمیوه فروشی ها، بستنی فروشی ها، استخرها، تفرجگاه ها بویژه در اماکن مسافرخیز مانند هتل ها و اماکن بین راهی با قوت بیشتری در جریان است.

وی با بیان اینکه در روزهای تعطیل نیز 3هزار نفر از نیروها در دو شیفت به بازرسی های خود ادامه می دهند، اضافه کرد: در دستورالعمل تا ساعت 20 این بازدیدها صورت می گیرد. پس از این ساعت، به تناسب وضعیت گردشگری و مسافرپذیری محل، مرکز بهداشتی و دانشگاه علوم پزشکی منطقه مذکور می تواند برای افزایش ساعت بازدیدها نظر دهد.

رییس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: البته بازرسی ها در بعضی نقاط مانند اطراف حرم امام رضا(ع)، حرم حضرت معصومه (س) و مناطق ساحلی به صورت 24ساعته و با سه شیفت کاری در گردش صورت می گیرد.

وی عمده تخلفات انجام شده از سوی واحدهای صنفی را در فصل تابستان نگهداری نامناسب مواد غذایی دانست و اظهار کرد: عدم رعایت بهداشت فردی در تهیه محصولاتی که با دخالت مستقیم انسان تهیه می گردد، از دیگر مواردی است که ایجاد مشکل می نماید. در همین زمینه یکی از دغدغه های بازرسین ما تهیه بستنی سنتی بود که خوشبختانه طی سال های اخیر آلودگی آن به زیر 20 درصد کاهش پیدا نموده است. این اتفاق از آن جهت رخ داد که بازرسی به موقع همراه با همکاری واحدهای صنفی به خوبی صورت گرفت.

وی با تشویق مردم به عدم خرید تنقلات از دستفروشان توضیح داد: خرید بعضی خوراکی ها از دستفروشان می تواند تهدیدی برای سلامت مردم باشد. به عنوان مثال لواشک های سنتی از آن جهت که مراحل تهیه آن توسط دخالت مستقیم انسان انجام شده است و همچنین در محیط های باز تهیه شده اند می توانند دارای آلودگی شیمیایی و میکروبی باشند؛ از این رو توصیه می کنیم تمام اقلام خوراکی را به صورت بسته بندی شده خریداری نمایند.

غلامی با اشاره به ماشین هایی که در نقاط پر تردد سطح شهر اقدام به عرضه غذا می نمایند، گفت: این افراد به هیچ عنوان مورد تایید وزارت بهداشت نیستند؛ چرا که بعضی از حداقل های بهداشتی را رعایت نمی نمایند، اما وزارت بهداشت تنها می تواند تذکراتی به آنها دهد و هیچ گونه قدرت اجرایی در این زمینه در جهت جمع آوری و ساماندهی این افراد ندارد و تمام اختیارات با شهرداری ها و دهیاری ها است.

وی ادامه داد: گاهی اوقات تیم های مشترکی میان شهرداری و وزارت بهداشت برای برخوردهای ضربتی تشکیل می گردد، اما این برخوردها آنچنان کارآمد نیستند. بهترین راه ساماندهی این افراد و اختصاص محلی به آنها است تا با رعایت نکات بهداشتی هم سلامت مردم به خطر نیفتد و هم این افراد از کار بی کار نشوند. اغذیه فروشان خیابان سی تیر مثال خوبی از ساماندهی اغذیه فروشان کیوسکی و ماشینی است که در بازرسی ها نیز نمره قابل قبولی اخذ نموده اند.

غلامی در سرانجام درخصوص نظارت بر استخرها و اماکن تفریحاتی آبی گفت: خط قرمز ما در این مراکز آب است. البته مردم باید توجه نمایند که در استخرها بخشی از پاکیزگی با رعایت بهداشت فردی میسر می گردد از این رو بهتر است قبل از ورود به آب استخر حتما بدن خود را تمیز نموده و اگر بیماری عفونی یا قارچی دارند از رفتن به استخر خودداری نمایند. اگر مردم خود به عنوان یک بازرس برای حفظ سلامتشان اقدام نمایند، قطعا بهبود اوضاع بهداشت محیط با روند بهتری پیشرفت می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نمره وزارت بهداشت به اغذیه فروشان خیابان 30 تیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمره وزارت بهداشت به اغذیه فروشان خیابان 30 تیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید