ماسک و سایر وسایل حفاظتی را چگونه دور بیندازیم؟

به گزارش وبلاگ ساعت فانتزی، حاکمیت شرایط قرمز کرونایی در بیشتر شهرهای کشور و توصیه های کارشناسان به استفاده از دو ماسک، باعث افزایش مصرف بیش از پیش ماسک شده است. با این حال هر روزه شاهد رها شدن این وسایل در معابر شهرها و طبیعت هستیم؛ وسایل محافظتی که تنها یکبار پس از مصرف به دور انداخته می شوند اما تجزیه شدن آن صدها سال زمان احتیاج دارد و در شیوع ویروس کرونا نیزمی تواند موثر باشد.

ماسک و سایر وسایل حفاظتی را چگونه دور بیندازیم؟

به گزارش وبلاگ ساعت فانتزی، با گذشت بیش از یک سال از شیوع ویروس کرونا در ایران اکنون با شرایط قرمز کرونایی در بیشتر استان های کشور روبرو شده ایم اما این بار با نوع جهش یافته این ویروس، از این رو ضروری است به منظور رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری از ابتلا و انتشار این ویروس به چند توصیه درباره چگونگی دفع پسماندهای خطرناک اشاره کنیم:

نباید از ترس وارد کردن دستکش ها و ماسک های خود به منزل یا محل کار آن ها را در سطح شهر یا در طبیعت رها کنیم بلکه باید آن ها را در کیسه های دربسته یا داخل سطل های زباله کیسه دار در بسته قرار دهیم چراکه رها کردن این وسایل بهداشتی در طبیعت و معابر می تواند علاوه بر آلودگی زیست محیطی منجربه انتشار و انتقال ویروس گردد.

مردم از انتشار آلودگی توسط دستکش ها و ماسک های خود نترسند و در ورودی ساختمان های مسکونی یا محل کار سطل های دربسته کیسه دار قرار دهند که در آن با پدال باز گردد و با قرار دادن ماسک و دستکش های یکبار مصرف خود در آن از انتشار ویروس جلوگیری نمایند.

احتمال آلودگی بعضی پسماندهای خانگی به پسماندهای مبتلایان به کووید 19 که در قرنطینه خانگی به سر می برند و حتی افرادی که بدون هیچ علائمی ناقل ویروس کرونا هستند، وجود دارد. از این رو ضروری است مردم چه بیمار و دارای علائم بیماری و چه سالم و فاقد علائم بیماری باشند پسماندهایی که ممکن است به ویروس کرونا آلوده باشد را داخل کیسه های در بسته قرار دهند سپس آن ها را در سطل زباله خانگی یا مخازن شهری دفع نمایند تا از انتشار این ویروس و انتقال آن به پاکبان ها، زباله گردها، بچه ها کار منتقل نگردد.

برای کاهش استفاده از ماسک در خانه بمانیم

به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ملزم هستیم که ملاحظات بهداشتی و زیست محیطی را رعایت کنیم و در این حین استفاده از ابزار حفاظتی مانند ماسک و دستکش و ... اجتناب ناپذیر است بنابراین برای اینکه از این وسایل کمتر استفاده کنیم باید تا حد امکان در خانه بمانیم و برای کارهای غیر ضروری از خانه خارج نشویم.

ضرورت تفکیک زباله های کرونایی از مبدا

تجربه ها در همه گیری بیماری هایی از جمله ابولا، سارس و مرس نشان می دهد یکی از مسائل مهم در مدیریت و مقابله با بیماری های واگیردار، مدیریت پسماندها است. در دوره بیماری های پاندمیک چاره ای جز استفاده از ماسک و دستکش و سایر لوازم بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا و شیوع بیماری نیست اما در این شرایط نباید تفکیک زباله های خانگی از مبدا را فراموش کنیم . در این شرایط باید زباله های بهداشتی و کرونایی خود را هنگام تفکیک همراه با زباله های تر قرار دهیم تا این زباله های تر در مراکز دفع و پردازش به صورت مستقیم و با رعایت نکات بهداشتی دفن شوند.

رها شدن ماسک در طبیعت خطر مهلکی برای حیات وحش و موجب گرفتار شدن پرندگان و موجودات دریایی شده است. از زمان اجباری شدن استفاده از ماسک در مکان های عمومی به منظور کاهش سرعت گسترش همه گیری، ماسک های جراحی یکبار مصرف در پیاده روها، مجراهای آب و سواحل سراسر دنیا رها شده اند.

این لایه حافظتی تنها یکبار پس از مصرف به دور انداخته می شوند اما تجزیه شدن آن صدها سال زمان احتیاج دارد رها کردن این وسایل در طبیعت می تواند به محیط زیست و حیواناتی که در کره زمین زندگی می نمایند آسیب برساند.

آنالیز ها نشان می دهد سال گذشته بیش از 1.5 میلیارد ماسک به اقیانوس های دنیا راه پیدا نموده اند که حدود 6200 تن آلودگی پلاستیکی دریایی را شامل می گردد. در حال حاضر نشانه هایی وجود دارد که ماسک ها تهدید مخربی برای حیات دریایی هستند.

به گزارش وبلاگ ساعت فانتزی، از روزهای ابتدایی اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور افزایش چشمگیری در میزان استفاده از لوازم حفاظتی بهداشتی مانند ماسک، دستکش، دستمال کاعذی و ... دیده شد و همین مساله باعث شد تغییرات عمده ای در حجم و ترکیب پسماندهای منتقل شده به مراکز دفع پسماند ایجاد گردد بنابراین به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و یاری به حفظ محیط زیست ضروری است نکات بهداشتی را هنگام دفع کردن وسایل حفاظتی رعایت کنیم.

انتهای پیغام

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ماسک و سایر وسایل حفاظتی را چگونه دور بیندازیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسک و سایر وسایل حفاظتی را چگونه دور بیندازیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید