قزاقستان در انتظار انتخابات ریاست جمهوری فردا

انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان فردا (یکشنبه) برگزار می گردد.

قزاقستان در انتظار انتخابات ریاست جمهوری فردا

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری آناتولی، کمیسیون مرکزی قزاقستان اظهار داشت که سراسر کشور برای رای گیری آماده است.

در سراسر قزاقستان 11 میلیون و 947 نفر واجد شرایط حضور دارند که فردا از ساعت 7 صبح تا ساعت 20 به وقت محلی می توانند به پای صندوق رای روند.

برای انتخابات 9 هزار و 970 مرکز رای در سراسر کشور برقرار شده است.

هم چنین قزاق های ساکن خارج از کشور در 51 کشور می توانند آرای خود را در 64 صندوق رای بیندازند.

شمارش آرا بعد از خاتمه رای گیری شروع می گردد و حداکثر تا 12 ساعت این روند ادامه خواهد داشت.

انتظار می رود با توجه به این که جانشین دستچین شده نورسلطان نظربایف برای سمت ریاست جمهوری تقریباً پیروزی اش در این انتخابات مسلم است، همچنان نفوذ نظربایف بر قزاقستان برقرار بماند.

قاسم جومارت توکایف 66 ساله که یک دیپلمات پرسابقه بوده و فعلاً به صورت موقت رئیس جمهور قزاقستان است برای رهبری حزب حاکم کشورش کاندیدا شده و نظربایف مشتاقانه حمایتش را از او اعلام نموده است.

نظربایف در ماه مارس از ریاست جمهوری استعفا کرد تا توکایف موقتاً رئیس جمهور گردد. اعلام این استعفا باعث شگفتی قزاق هایی شد که از زمان شوروی سابق تاکنون تحت حاکمیت او زندگی نموده بودند اما او همچنان انتظاری می رود که معین کننده امور در این کشور 18 میلیون نفری واقع در آسیای مرکزی باشد.

شش رقیب توکایف در این انتخابات از جمله یک چهره اپوزیسیون نسبتاً ناشناس هستند و تقریباً همگی در قزاقستان چندان شناخته شده نیستند.

توکایف مورد حمایت تعداد زیادی از ستارگان موسیقی و سینمای قزاقستان قرار گرفته و به نظر می رسد دستگاه حاکم در این کشور نیز از او حمایت کند.

طی حاکمیت چند دهه ای نظربایف در قزاقستان این کشور شاهد شکوفایی مالی بود اما با این حال این کشور از آزادی رسانه برخوردار نبوده و وضعیت حقوق بشری خوبی پیدا ننموده است.

قاسم خان کاپاروف، مدیر اندیشکده دفتر پژوهش مالی قزاقستان گفت: من فکر نمی کنم ما بتوانیم این انتخابات را مشروع تلقی کنیم.

او به خبرگزاری فرانسه گفت: دولت قزاقستان کارمندان دولتی نظیر پزشکان و معلمان را تشویق به رأی دادن به توکایف نموده است در حالی که حامیان داوطلب کمپین انتخاباتی او از بودجه دولتی پولشان پرداخت می گردد.

نظربایف در پی بالاگرفتن اعتراضاتی از ابتدای امسال میلادی دولت قزاقستان را به دلیل عملکرد مالی ضعیف منحل کرد.

مختار آبلایزوف، یک بانکدار قزاقستان ساکن خارج کسی بوده که الهه انتقام نظربایف بوده و عامل فراخوان به اعتراضات در شهرهای سراسر این کشور بود و اخیراً نیز برای برگزاری اعتراضات در قزاقستان به هنگام انتخابات روز یکشنبه فراخوان داده است.

توکایف که سابقا وزیر خارجه بوده به روی تداوم اوضاع مربوط به زمان حکومت سه دهه نظربایف تبلیغ نموده و دستگاه تبلیغات دولتی نیز دوران او را یک پیروزی بی خاتمه توصیف نموده است.

توکایف وعده داده که نظربایف به عنوان رئیس مادام العمر شورای امنیت ملی قدرتمند این کشور و رهبر افتخاری ملت همچنان نقش معین کننده در سیاست گذاری ها داشته باشد.

در این رقابت انتخاباتی امیرجان کاسانوف، یک خبرنگار و کاندیدای انتخابات تنها کاندیدایی است که سابقه انتقاد از دولت را دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "قزاقستان در انتظار انتخابات ریاست جمهوری فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قزاقستان در انتظار انتخابات ریاست جمهوری فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید