3 شهر آسیایی رکورددارِ امن ترین شهرهای دنیا

در فهرست شهرهای امن سال 2019 میلادی که توسط واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) منتشر می گردد، توکیو، سنگاپور و اوساکا به ترتیب در رده های اول تا سومِ شهرهای امن دنیا قرار گرفتند.

3 شهر آسیایی رکورددارِ امن ترین شهرهای دنیا

به گزارش خبرنگاران، سال جاری نیز شهرهای آسیا و شرق آسیا در اقیانوس آرام در رده بندی ایمن ترین شهرهای دنیا غالب بوده و توکیو، پایتخت ژاپن برای سومین سال متوالی به عنوان امن ترین شهر دنیا انتخاب شد.

این فهرست هر ساله با در نظر دریافت شاخص های مختلفی از جمله زیرساخت ها، امنیت شخصی، دیجیتال و بهداشتی 60 شهر امن دنیا را به ترتیب رده بندی می نماید. سال جاری واحد اطلاعات اکونومیست هم چنین به آنالیز عوامل محیط زیستی و آن چه که تاب آوری شهری نامیده شده و به معنای توانایی یک شهر برای بازگشت از یک شوک است، پرداخته است.

طبق گزارش اکونومیست، توکیو که از مجموعه گسترده ای از نقاط قوت با سطح پایین جرم از دو منظر جرایم خشونت آمیز و خرده ریز، زیرساخت های طراحی شده برای مقاومت در برابر شوک های طبیعی و خطر پایین بدافزارهای رایانه ای برخوردار است به کسب این عنوان منجر شده است.

بر اساس این فهرست توکیو بهترین عملکرد در امنیت دیجیتال را در دنیا به خود اختصاص داده اما از لحاظ امنیت بهداشت پس از اوساکا در رتبه دوم قرار گرفته و برای امنیت زیرساخت ها در رتبه چهارم و برای امنیت شخصی نیز در رتبه چهارم قرار گرفته و البته این نکته نیز قابل تامل است که این شهر هنوز با وجود کسب عنوان امن ترین شهر دنیا درگیر فساد و جرایم سازمان یافته است.

این گزارش هم چنین نشانگر شکاف عظیم در استانداردهای ایمنی در جنوب شرقی آسیا است. در حالی که سنگاپور با کسب امتیاز 91.5 به عنوان دومین شهر امن دنیا انتخاب شده است، همسایگان منطقه ای آن امتیازهای بسیار ضعیفی کسب نموده اند.

بنا بر گزارش ژاپن تایمز، پکن و شانگهای نیز که از شهرهای مهم آسیا هستند به ترتیب در رتبه های 31 و 32 این رده بندی قرار گرفته اند. کوالالامپور با کسب امتیاز 66.3 در رتبه 35، مانیل در رتبه 43، بانکوک و هوشی مین سیتی در رتبه 47، جاکارتا در رتبه 53 و یانگون در رتبه 58 قرار گرفته اند.

دو شهر اروپایی نیز در میان 10 شهر نخست امن دنیا قرار گرفته اند؛ آمستردام که سال جاری از رتبه ششم به رتبه چهارم رسیده وکپنهاگ که با سئول در رتبه هشتم قرار گرفته اند.

هم چنین سیدنی با کسب رتبه پنجم، تورنتو ششم، واشنگتن دی سی هفتم و ملبورن دهم در میان 10 شهر نخست امن دنیا قرار گرفته اند.

شش شهر از بین 20 شهر امن در اروپا قرار گرفته اند که شامل استکهلم با کسب رتبه دوازدهم، لندن چهاردهم، فرانکفورت شانزدهم و زوریخ هجدهم است.

به گفته مدیر سرمقاله دنیای واحد اطلاعات اکونومیست از 14 شهر اروپایی در فهرست، تنها استانبول و مسکو از امتیاز میانگین 71.2 در سطح دنیای امتیاز پایین تری کسب نموده اند.

بر اساس اعلام واحد اطلاعات اکونومیست، اگرچه شهرهای اروپایی به طور کلی از نظر بهداشتی عملکرد خوبی دارند اما این شهرها در زمینه امنیت دیجیتال با مشکل روبرو بوده و لندن تنها شهر اروپایی است که در این زمینه در میان 10 شهر نخست امن دنیا قرار گرفته است.

در انتهای دیگر این فهرست و طبق شاخص های معین شده، شهرهای لاگوس در نیجریه، کاراکاس در ونزوئلا، یانگون در میانمار، کراچی در پاکستان و داکا در بنگلادش به عنوان ناامن ترین شهرها اعلام شده اند.

بنا بر گزارش ایندیپندنت، بر اساس فهرست واحد اطلاعات اکونومیست، 20 شهر امن دنیا در سال 2019 میلادی به ترتیب رتبه ای که کسب نموده اند عبارتند از:

- توکیو در ژاپن

- سنگاپور در سنگاپور

- اوساکا در ژاپن

- آمستردام در هلند

- سیدنی در استرالیا

- تورنتو در کانادا

- واشنگتن دی سی در ایالات متحده آمریکا،

- کپنهاگ در دانمارک و سئول در کره جنوبی،

- ملبورن در استرالیا

-شیکاگو در ایالات متحده آمریکا

- استکهلم در سوئد

- سانفرانسیسکو در ایالات متحده آمریکا

- لندن در انگلیس

- نیویورک در ایالات متحده آمریکا

- فرانکفورت در آلمان

- لس آنجلس در ایالات متحده آمریکا

- ولینگتون در نیوزیلند و زوریخ در سوئیس

- هنگ کنگ در چین

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "3 شهر آسیایی رکورددارِ امن ترین شهرهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 شهر آسیایی رکورددارِ امن ترین شهرهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید