مولکولی که در طول روزه داری فراوری می گردد اثر ضد پیری دارد

دانشمندان کشف نموده اند که چگونه مولکولی که در هنگام روزه داری در بدن فراوری می گردد، پیر شدن سلول های عروق را به موقع متوقف می نماید.

مولکولی که در طول روزه داری فراوری می گردد اثر ضد پیری دارد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، رژیم های غذایی مانند روزه داری متناوب و رژیم های کتوژن به دلیل اثرات کاهش وزن سریع به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند و محبوب هستند، اما دانشمندان آغاز به کشف چگونگی سود بردن بدن از آنها در بلندمدت نموده اند.

موضوع این تحقیق، مولکولی است که در هنگام ناشتا بودن یا همان روزه داری فراوری می گردد و موجب توقف روند پیری سیستم عروقی می گردد؛ فرآیندی که به طور کلی با پیری بدن انسان مرتبط است.

هنگامی که بدن وارد کتوز (وضعیتی که در آن میزان کتون ها در بدن افزایش می یابد) می گردد، یک وضعیت متابولیکی ناشی از روزه داری و رژیم کم کربوهیدرات به وجود می آید که به جای گلوکز، چربی ذخیره گردیده بدن را به انرژی تبدیل می نماید.

یکی از این منابع انرژی که به طور کل به عنوان کتون شناخته می گردد، مولکولی به نام β-Hydroxybutyrate است.

دکتر مینگ-هوی زو، نویسنده این مقاله می گوید: پیش از این، مطالعات بر روی کتون ها متمرکز بر متابولیسم انرژی بود، اما این مطالعه نشان داد که سایر اثرات فیزیولوژیکی وجود دارند که چرخه سلولی را تنظیم می نمایند تا مانع پیشرفت پیری شوند.

یکی از مطالعات قبلی در دانشگاه هاروارد در سال گذشته نشان داد روزه چگونه می تواند فعالیت شبکه های میتوکندری را درون سلول های ما تغییر دهد که منجر به افزایش طول عمر، کند کردن روند پیری و بهبود سلامتی می گردد.

زو و تیمش در دانشگاه ایالتی جورجیا برای کشف اینکه چگونه افزایش سطوح β-Hydroxybutyrate می تواند اثرات مشابهی را با دخالت در آنچه که به عنوان سلول های پیری شناخته می شوند (سلول هایی که دیگر قادر به تکثیر و تقسیم نیستند) به وجود آورند.

دانشمندان دریافتند که β-Hydroxybutyrate در زمانی مناسب، مثل یک ترمز در سلول های پیر عروق عمل می نماید که دوباره تقسیم سلولی را راه می اندازد و از پیر شدن آنها جلوگیری می نماید.

هنگامی که این مولکول به موش ها تزریق شد، اثرات ضد پیری در آنها مشاهده شد و دیده شد که سلول های عروق این موش ها جوان مانده است.

زو می گوید: ما فکر می کنیم این یک کشف بسیار مهم است و ما در حال کار بر روی پیدا کردن یک ماده شیمیایی جدید هستیم که بتواند تاثیر این عملکرد بدن را تقلید کند. ما کوشش می کنیم رویکردی جهانی را برای کاهش بیماری های قلبی عروقی و بیماری آلزایمر توسعه دهیم.

وی اضافه نمود: متقاعد کردن مردم به نخوردن غذا برای 24 ساعت آینده به منظور افزایش غلظت این ترکیب مشکل است و همه نمی توانند این کار را انجام دهند، اما اگر بتوانیم چیزی را پیدا کنیم که بتواند ضمن اینکه افراد را از خوردن غذا منع نکند، این اثر را تقلید کند، زندگی لذت بخش تر خواهد بود و مبارزه با بیماری آسان می گردد.

این تحقیق در مجله Molecular Cell منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مولکولی که در طول روزه داری فراوری می گردد اثر ضد پیری دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مولکولی که در طول روزه داری فراوری می گردد اثر ضد پیری دارد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید