درخواست سازمان ملل برای محاکمه زندانیان داعشی در کشورهایشان

گزارشگر ویژه سازمان ملل با اشاره به عدم وجود قانون انتقالی در منطقه برای رسیدگی به جنایت های بین المللی٬خواستار محاکمه زندانیان داعشی در کشورهای خودشان شد.

درخواست سازمان ملل برای محاکمه زندانیان داعشی در کشورهایشان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پایگاه خبری القدس العربی، آگنس کالامارد گزارشگر ویژه سازمان ملل خواستار محاکمه عناصر تکفیری داعش که در زندان های سوریه و عراق هستند٬ در کشورهای خودشان شد.

کالامارد در این راستا گفت محاکمه داعش های زندانی در سوریه و عراق به دلیل عدم وجود قانون انتقالی در منطقه که می تواند به جنایات بین المللی رسیدگی کند٬ باید در کشورهای خودشان صورت بگیرد.

وی به وجود توجیهات قانونی محکمی اشاره کرد که اجازه محاکمه این تکفیری های زندانی را در کشور خودشان٬ با وجود همه جنایاتی که در زمان حضورشان در گروه های تروریستی داعش در عراق و سوریه مرتکب شده اند٬ می دهد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در ادامه اشاره کرد: البته وجود این توجیهات قانونی به این معنا نیست که راه برای بازگشت این تروریست ها به کشورشان و نیز حضور در نهادهای قضایی آن باز است.

آگنس کالامارد٬ با اشاره به اینکه داعشی های زندانی درعراق و سوریه در معرض شکنجه هستند٬ گفت این کشورها شرایط مناسب برای محاکمه این عناصر تکفیری را ندارند.

وی شرح داد که درحال حاضر در منطقه قانون انتقالی که می تواند طبق استانداردهای بین المللی به جنایات بین المللی رسیدگی کند وجود ندارد و به همین دلیل تنها گزینه موجود در این مرحله٬ محاکمه این تکفیری ها در نهادهای قضایی دیگر است.

کالامارد در خصوص خطراتی که بازگشت عناصر داعش به کشورهایشان دارد٬ گفت که این مشکل و نگرانی های موجود درباره اقدام به ترویج ایدئولوژی های داعش توسط این عناصر پس از بازگشت به کشورشان را درک می کنم.

گزارشگر ویژه سازمان ملل همچنین با اشاره به موضوع بچه ها و خانواده ٔ های عناصر تروریستی داعش از کشورهای خارجی که در جنایات آنان مشارکت نداشتند٬ بر ضرورت تعیین هویت این افراد و بازگرداندن آنها به کشورشان تاکید کرد.

وی شرح داد که دلیلی برای ماندن این بچه ها در اردوگاه های شمال سوریه وجود ندارد.

این مسئول سازمان ملل با تأکید بر اینکه همه کشورهای جهان بخشی از ائتلاف ضد داعش بودند٬ به ضرورت همبستگی جامعه بین المللی به ویژه کشورهای غربی در راستای تحقق امنیت جهانی اشاره کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "درخواست سازمان ملل برای محاکمه زندانیان داعشی در کشورهایشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست سازمان ملل برای محاکمه زندانیان داعشی در کشورهایشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید