تغییرات اقلیمی، بلای جان محوطه های تاریخی افغانستان

به گزارش وبلاگ ساعت فانتزی، محوطه های باستانی استان بامیان افغانستان پس از بمب گذاری های طالبان و حملات سارقان، حالا با مشکل جدیدی یعنی تغییرات اقلیمی که به نظر می رسد از تهدیدی های قبلی خطرناک تر باشد روبرو شده اند.

تغییرات اقلیمی، بلای جان محوطه های تاریخی افغانستان

به گزارش وبلاگ ساعت فانتزی و به نقل از آرت دیلی، دره بامیان که در قلب رشته کوه هندوکُش واقع شده است، خانه تندیس های بودایی باستانی بود که در سال 2001 به دست نیروی های طالبان تخریب شدند، اما هنوز مجموعه ای از غارها در کنار معابد، صومعه ها و نقاشی های بودایی در بامیان وجود دارد.

محوطه های باستانی شهر غلغله و شهر ضحاک نیز در استان بامیان قرار دارند.

به گفته کارشناسان، شرایط آب و هوایی ناشی از باران های سنگین و ذوب شدن برف های بهاری که از حالت عادی حجم بیشتری دارد، آثار هنری و بناهای تاریخی این استان را در خطر جدی نابودی قرار داده است.

مقامات افغانستان در سال 2016 در قالب یک گزارش به سازمان ملل هشدار دادند که بناهای تاریخی این منطقه در اثر فرسایش ناشی از تغییرات اقلیمی با خطر تخریب روبرو است.

فیلیپ مارکیز نماینده باستان شناسان فرانسوی در افغانستان در گفت و گویی با AFP اعلام کرد : سرعت فرسایش آثار تاریخی این منطقه بسیار بالاتر از قبل شده است؛ باران ها مخرب ترشده اند و قدرت باد برای فراسایش این آثار بیشتر شده است. تمامی این عوامل تاثیرات شدیدی را در محوطه های تاریخی به جای گذاشته اند.

این باستان شناس که برای دهه های متوالی در افغانستان فعالیت داشته است می گوید، افغانستان ازنظر زمین شناسی بسیار آسیب پذیر است چراکه پوشش گیاهی در بخش هایی از آن به طور کلی از بین رفته است.

بر اساس تحقیقات انجام شده، محوطه تاریخی شهر ضحاک نیز به دلیل افزایش سرعت فرسایش در 30 سال اخیر به شدت آسیب پذیر شده است.

یکی از ساکنان این منطقه با اشاره به اینکه تغییرات اقلیمی مدت هاست به یکی از واقعیت های زندگی در این منطقه تبدیل شده است، می گوید: آب و هوا تغییر نموده است، حالا تابستان ها گرم تر و زمستان ها سرد تر از سال های پیش است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تغییرات اقلیمی، بلای جان محوطه های تاریخی افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات اقلیمی، بلای جان محوطه های تاریخی افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید